„Wytrącony z Równowagi”: Dyplomatyczny szał

3 maja 2016, „The Politique”

 
Mikroświat ogarnął szał. Wielki, niepotrzebny, dyplomatyczny szał. Udziela się on coraz większej ilości mikronacji – od Trizondalu po Sarmację. A to spory sportowe, a to spory geograficzne, a to wreszcie spory w zwykłych relacjach pomiędzy jednymi, a drugimi. Ciężko dzisiaj o stabilną współpracę, bo gdzie by się tu nie obejrzeć, to zawsze można wpaść w kanał. Oczywiście bez możliwości łatwego wydostania się. Warto więc teraz odnieść trizondalskie podejście do stosunków międzynarodowych z tym, co tak naprawdę dzieje się na świecie, a dzieje się sporo, co by nie mówić.

Trizondalska Doktryna Zagraniczna to jeden z kluczowych planów, według którego polityka w zakresie współpracy z innymi krajami ma być realizowana. Pomimo bogatej treści reakcja na jej wprowadzenie była zaskakująco słaba. A proponowane nam są tutaj rzeczy, o jakich Trizondal jeszcze nie śnił. Pierwszym celem jest zadbanie o historię, aktywne wspieranie sąsiadów na kontynencie, a także ponowne rozpoczęcie współpracy o charakterze ekonomicznym. Realizacja tych postulatów ma być możliwa dzięki współpracy z takimi partnerami jak Sarmacja, Bialenia czy Hirschbergia, ale drugi garnitur też jest gotowy. Partnerzy zostali dobrani wedle takich czynników jak aktywność państwa, historyczne więzi czy też stopień możliwości współpracy z obywateli danego kraju. No dobrze, co do Bialenii i Hirschbergii nie mam żadnych zastrzeżeń, ale spójrzmy chociażby na aguryjski ranking aktywności – i co tam możemy wyczytać? Zarówno trzeci kraj naznaczony na trizondalskiego partnera, a także kraje drugiego garnituru są aktywne, tylko jakby cyfry nie chcą tego oddać. Oczywiście, można powiedzieć, że te dane nie są do końca miarodajne, bo nie jest brana pod uwagę aktywność poza forum, ale wiadomo, że forum każdego kraju jest jego wizytówką i nawet pobieżne spojrzenie na nie może nam w jakimś stopniu odpowiedzieć na pytanie, czy ten kraj jest jeszcze aktywny, czy nikt już tam nie zagląda.

Można powiedzieć, że to celowy wybór i może coś z tego faktycznie wyjść, tylko problem jest taki, że już jakiś czas minął od postanowienia pewnych decyzji i przez ten czas nikt nie postanowił nawet w minimalnym stopniu zareagować na to. Może to jest jakiś sposób na zrobienie z Trizondalu pewnego rodzaju oparcia i duchowego ojca dla mniej aktywnych, ale bądźmy poważni. Można próbować współpracować z krajem, którego obywatele potrafią napisać z 20 postów miesięcznie, tylko co to może faktycznie przynieść tak doświadczonego państwu jak Trizondal? Szczególnie, że są państwa, które są aktywne zdecydowanie bardziej niż jakieś wylęgarnie klonów, które znajdują się na szarym końcu już wyżej wspomnianego rankingu (choć nie tylko…). Nie będę podawał przykładów, bo każdy ma swobodny dostęp do tego rankingu i nie jest to tajna wiedza.

O reszcie środków, dzięki którym Doktryna ma być zrealizowana nie ma co wspominać, gdyż niczego nowego nie da się, jak na razie, wymyślić, jeżeli chodzi o możliwość współpracy z danym zagranicznym partnerem. Choć można się obawiać o pewne problemy w tym zakresie, gdy jednym z planowanych kroków są inne kroki wynikające z obecnej sytuacji międzynarodowej, a ta jest, jaka jest. Są aktywni i aktywniejsi, a wybór odpowiedniego partnera może przynieść pozytywne lub negatywne skutki dla dalszego funkcjonowania, nie tylko Trizondalu, ale każdego innego kraju. Dlatego apeluję o rozsądek i dobieranie partnerów zgodnie z własnym sumieniem i chłodnym oglądem na bieżącą sytuację międzynarodową, bo gdy wciąż dalej będziemy się oglądać na dawno zamknięte sprawy lub na rzeczy, z których żadnego dobrego skutku już nie będzie, to los mikronacji w przyszłości może być gorszy, niż będziemy w stanie sobie teraz uświadomić.

rdh

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s